Wiadomości

Japonia gości światowych przywódców – Szczyt G20 w Osace

Rządy 37 państw i organizacje międzynarodowe spotkały się w drugim co do wielkości mieście Japonii, by zmierzyć się z globalnymi wyzwaniami.

OSAKA, Japonia – (BUSINESS WIRE) – W dniach 28 i 29 czerwca w Japonii odbył się Szczyt G20, w którym udział wzięli wszyscy członkowie grupy G20 oraz 17 zaproszonych gości. Szczyt zorganizowano w Osace, drugim co do wielkości mieście Japonii, która po raz pierwszy w swojej historii była gospodarzem tego wydarzenia. Wcześniej w miejscowości Ise-Shima Japonia gościła liderów państw grupy G7.

Na tegorocznym Szczycie przywódcy dyskutowali o ważnych zagadnieniach dotyczących całego świata. Wśród omawianych tematów ważne miejsce zajął problem plastikowych odpadów oceanicznych, które uznano za zagrożenie dla ekosystemu morskiego o skali globalnej.

Jako przejaw zaangażowania tegorocznego Szczytu G20 na rzecz rozwiązania tego problemu promowano prowadzoną przez Ministerstwo Środowiska kampanię Plastics Smart Campaign wraz z inicjatywą „3R (ang. Reduce, Reuse, Recycle – ogranicz, wykorzystaj ponownie, odzyskaj) and Renewable” (wykorzystanie surowców odnawialnych do produkcji) i działaniami takimi jak wycofanie z użytku butelek plastikowych i słomek i zastąpienie ich wyrobami z surowców odnawialnych. Podczas Szczytu nie korzystano z jednorazowych wyrobów plastikowych – butelek, kubków, słomek czy talerzyków – zastępując je produktami wielorazowego użytku.

Debatowano także nad zagadnieniami związanymi z gospodarką, handlem i inwestycjami, innowacjami, zatrudnieniem, równouprawnieniem kobiet, rozwojem oraz zdrowiem – każdy z tych tematów stanowił pole do owocnych dyskusji.

W czasie wolnym od obrad uczestnicy Szczytu podziwiali japońską kulturę i korzystali z gościnności gospodarzy. Pierwszego dnia powitał ich pokaz danjiri i mikoshi – przenośnych drewnianych świątyń, które biorą udział w jednym z najpopularniejszych festiwali organizowanych w tym regionie. Na terenie obiektu, w którym odbywały się obrady, zorganizowano wystawy wyjątkowych atrakcji turystycznych regionów Osaki i Kansai – przedstawiono na przykład najnowsze informacje o targach Expo 2025. Przywódcy wraz z osobami towarzyszącymi mogli podziwiać prezentacje kulturalne, poznać dziedzictwo kulturowe Japonii i skosztować dań japońskiej kuchni (washoku).

Zachwyt gości budziły również osiągnięcia kraju w zakresie robotyki, medycyny i aeronautyki. Na rozległej przestrzeni wystawowej pokazano japońskie osiągnięcia technologiczne i produkty związane z każdym z zagadnień podejmowanych podczas szczytu – „Społeczeństwo i innowacje”, „Innowacje w zakresie zdrowia”, „Innowacje w zakresie ograniczenia zaśmiecenia oceanów”, „Innowacje w zakresie energetyki” oraz „Innowacje w zakresie współpracy gospodarczej”. Na wystawie znalazły się również eksponaty z kategorii „Igrzyska olimpijskie i paraolimpijskie w Tokio 2020”, „Usuwanie skutków katastrof”, „Zasoby turystyczne Japonii” oraz „Tradycje”. Ogółem ok. 50 wystaw łączyło w sobie treści o charakterze rozrywkowym i informacyjnym – od paneli i makiet po wideoklipy i stoiska z warsztatami.

W Szczycie G20 udział wzięły: Argentyna, Australia, Brazylia, Kanada, Chiny, Francja, Niemcy, Indie, Indonezja, Włochy, Japonia, Meksyk, Korea Południowa, RPA, Rosja, Arabia Saudyjska, Turcja, Wielka Brytania, USA i Unia Europejska.

Źródło informacji: Business Wire

Tagi

Kobieta w Trójmieście

Portal dla kobiet w Trójmieście - Gdańsk, Gdynia, Sopot - Zdrowie, uroda, biznes, dom, rodzina, macierzyństwo, prawo, podróże, psychologia - wydarzenia i konkursy

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj również

Close
Close